TADEF Haydar Aliyev’i andı

Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu (TADEF) ve İnsan Hakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle 2 Haziran 2023 tarihinde İstanbul’da, Umumilli lider Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılında “Halkın Adamı” başlıklı bir panel düzenlendi. Panel öncesinde, Haydar Aliyev’in hayatının çeşitli dönemlerine ait fotoğrafların yer aldığı bir sergi gezildi ve fotoğraflar hakkında bilgi verildi.

Panelde konuşan TADEF Başkanı Adalet Turan, Haydar Aliyev’in Türkiye-Azerbaycan dostluğuna büyük hizmetlerde bulunduğunu ve Azerbaycan’ın dünyanın itibarlı ve güçlü devletleri arasında yerini almasını sağladığını belirtti. Turan, TADEF ve İnsan Hakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak Haydar Aliyev’in fikirlerini yaymaya ve tanıtmaya devam edeceklerini vurguladı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Haydar Aliyev’in yaptığı hizmetler ve aldığı kararlarla yakın tarihimize damgasını vurduğunu ve Azerbaycan’ın geleceğini sağlam temeller üzerine kurduğunu ifade etti.

AK Parti MYK üyesi Metin Külünk ise Haydar Aliyev’in sadece Azerbaycan’a değil, dünya Türklüğüne de büyük hizmetlerde bulunduğunu ve bu nedenle herkesin ona minnettar olduğunu söyledi.

Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Haydar Aliyev’in sadece Azerbaycan’da değil, dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Azerbaycanlılar için de kaygılandığını ve müstesna bir devlet adamı ve büyük bir şahsiyet olduğunu belirtti. Hacıyev, Aliyev’in Azerbaycan gençlerine büyük hedefler gösterdiğini ve onun o yıllarda aldığı kararların ne kadar önemli olduğunun bugün anlaşıldığını ifade etti. Azerbaycan’ın sesinin dünyanın dört bir yanında duyulmasının, Aliyev’in gençliğe ve onların yetişmesine verdiği önemden kaynaklandığını söyledi. Hacıyev, Aliyev’in ciddi bir devlet adamı olduğu kadar müşfik bir halk adamı olduğunu da vurguladı.

Eskişehir Azerbaycanlılar derneği üyesi Gülgün Abbasbeyli, “sürdürülebilir liderlik ve Haydar Aliyev” konulu sunumu Umummilli liderin, güçlü liderlik özelliğine dikkat çekti.

Toplantıda, Haydar Aliyev’in hariçte yaşayan Azerbaycanlılar için yaptığı konuşmaların yer aldığı bir film izlendi ve katılımcılar duygusal anlar yaşadılar. İnsan Hakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile TADEF’in ortaklaşa düzenlediği bu panel, Haydar Aliyev’in halka olan bağlılığını ve büyük katkılarını vurgulamayı amaçladı.

Panelin sonunda, Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılına adanmış olan etkinliklere devam edileceği ve Haydar Aliyev’in fikirlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine vurgu yapıldı.

Bu panel, Haydar Aliyev’in Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğun güçlenmesine katkıda bulunduğu, Azerbaycan’ın gelişimine sağlam temeller attığı ve halka olan bağlılığını gösterdiği bir platform oldu.”

Panel sonunda sanatçı Elgün Guliyev ifasında Haydar Aliyev’in  sevdiği “Küçelere Su Sepmişem”, “Alagöz”, “Sene De Qalmaz”, “Eziz Ana”  ve b. şarkılar seslendirildi,

1024 678 TADEF