Resulzade – 140, “Mehemmed Emin Resulzade ve Türk Dünyası” Etkinliği düzenlendi

5 Mart’ta İstanbul’da, Demokratik Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk devlet başkanı Mehmet Emin Resulzade’nin doğumunun 140. yıldönümü dolayısıyla “Mehemmed Emin Resulzade ve Türk Dünyası” temasıyla bir etkinlik düzenlendi.

Açılış töreninde konuşanlar, Mehemmed Emin Resulzade’nin hayatı, faaliyetleri, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi, Azerbaycan kamuoyu tarihindeki yeri ve rolü hakkında konuştu.

Azerbaycan’ın 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında çok sayıda seçkin şahsiyetler yetiştirdiği ifade edilerek, gelecek nesillere örnek olacak bu insanların mücadele yolunun her zaman devam edeceği belirtildi.

Etkinliğe, Milli Meclis Milletvekili, Kültür Komisyonu Başkanı Fazıl Mustafa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi, Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Azerbaycan Başkonsolosluğu Konsolosu Zaur Allahverdizade katıldı. İstanbul’da “Resulzade Evi Müzesi” halk grubu başkanı, profesör Solmaz Rustamova, “VMF Holding” başkanı Vahid Mustafayev, Türk Ocakları İstanbul şubesi başkanı Cezmi Bayram, Azerbaycan Tarih Ocağı başkanı Akif Aşırlı, Türkiye Yeditepe Üniversitesi profesörü İbrahim Yıldırım, araştırmacı-yazar Dilgam Ahmed, siyasal bilimler uzmanı Nijat İsmayılbeyli, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) Başkan Vekili Parviz Mammadzade ve diğer kurumların temsilcileri katıldı.

Vahid Mustafayev, Memmed Resulzade’nin ev müzesinin yer aldığı internet sitesini kamuoyuna tanıttı.

Etkinlik, TADEF, İstanbul Üniversitesi, bu yükseköğretim kurumunun Edebiyat Fakültesi ve Resulzade Evi Müzesi halk grubu tarafından ortaklaşa düzenlendi.

2560 1700 TADEF