Recep Tayyip Erdoğan’dan Azerbaycan ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası yurt dışına yaptığı ilk ziyaretler kapsamında Kuzey Kıbrıs’ın ardından dün Azerbaycan’a gitti. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte dün akşam Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti dolayısıyla başkent Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda resmi tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Aliyev, tören alanına gelişinde Erdoğan’ı makam aracından inerken karşıladı. Erdoğan ve Aliyev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı.

Tören sonunda heyetlerin takdiminin ardından iki lider, baş başa görüşmeye geçti. Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan ve Aliyev, ikili görüşmelerinin ardından heyetler arası toplantıya geçti.

Tören sonunda heyetlerin takdiminin ardından iki lider, baş başa görüşmeye geçti. Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan ve Aliyev, ikili görüşmelerinin ardından heyetler arası toplantıya geçti. İlham Aliyev, Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı heyetler arası görüşmede, seçimlerden kısa süre sonra yapılan ziyaret dolayısıyla memnuniyet duyduğunu belirtti.

ALİYEV: İKİLİ GÖRÜŞMEDE BİRÇOK KONUYU MÜZAKERE ETTİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılan seçimi kazanmasından dolayı kutlayan ve başarılar dileyen Aliyev, “İlerleyen yıllarda dostluk ve kardeşliğimizin her zaman olduğu gibi yüksek düzeyde olacağından eminim. İkili görüşmede birçok konuyu müzakere ettik. Türkiye ile Azerbaycan birliği ve kardeşliği uluslararası etkendir, istikrar, gelişme ve güvenlik etkenidir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türk halkının size gösterdiği itimat sizin uzun yıllar yaptığınız hizmetlere verilen yüksek değerdir. Sizi Azerbaycan’da çok seviyorlar. Siz bizim değerli misafirimizsiniz” ifadelerini kullandı.

Yeni hükümet üyelerini de kutlayan Aliyev, “Dün bakanlarımız bir araya geldi. Bugün de temasları devam ediyor. Görüşmelerimiz görülen işleri sonuca bağlıyor ve ilerleyen yıllarda yapılacak işlerin yol haritasını belirliyor. Bu ziyaretinizde de böyle olacağına eminim” dedi.

Yurt dışı ziyaretinde Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Sinan Oğan eşlik ediyor.

2560 1800 TADEF