“Karabağdan Anadoluya Gençlerin Kardeşlik Formu” düzenlendi

25 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ev sahipliğinde “Karabağ’dan Anadolu’ya Gençlerin Kardeşliği” forumu gerçekleştirildi. Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Azerbaycan Gençler Fonu, Kızılbaş Gençleri Eğitim Sosyal Birliği, Yeni Çağ Medya Grubu işbirliğiyle düzenlenen forum, Azerbaycan ve Türkiye gençlerini bir araya getirerek, kardeşlik bağlarını güçlendirmek ve gelecekteki işbirliği için fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlendi.

Konuşma yapanlar arasında Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Adalet Turan, TBMM üyesi, Türkiye Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Azerbaycan’ın İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade, KKTC milletvekili Hasan Küçük, TADEF üyesi dernek başkanları ve üyeleri ve b. yer aldı. Ayrıca, forumda birçok genç konuşmacı da yer alarak, fikirlerini ve görüşlerini paylaştılar.

“Gençler olarak, sizler geleceğin umut kaynağısınız. Sizlerin inisiyatifi, sorumluluk duygusu ve işbirliği ruhu, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek için çok önemlidir”

Gençleri bir arada bu etkinlikte görmekten gurur duyduğunu söyleyen Adalet Turan, Türkiye’deki depremlerin sadece 11 ili değil tüm Türk camiası ve Türk Cumhuriyetlerini etkilediğini ve derinden üzdüğünü anlatan Turan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Protokol konuşmaları sonrası etkinlik iki oturumda devam etti

İlk oturum, Ülke TV haber koordinatörü Mustafa Yıldız moderatörlüğünde Orhan Hasanoğlu, Güngör Yavuzaslan, Kıvanç Özdal , Osman Ateşli, Nahid Canbakışlı konuşmalarıyla devam etti.

İkinci oturum gençlerin konuk olduğu, konu hakkında fikirlerini ve düşüncelerini bizimle paylaştığı, Azerbaycan Diaspora Enformasyon Merkezi başkanı Toğrul Allahverdili moderatörlüğünde gerçekleşti. Gençlerin böyle etkinliklerde buluşup söz sahibi olmasından mutluluk duyan gençler bunu konuşmalarında dile getirdi. Genç konuklar arasında gazeteci Rashid Mustafazade, araştırmacı gazeteci Aysu Mola, Azerbaycan Devam Gençler Harekatı başkanı Nihad Allahyarlı, gazeteci Natig Çırakzade, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu koordinatörü Altay Mirzaliyev vardı.Konuşmacılar, Karabağ ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliği hakkında değerli fikirlerini paylaştılar.

1194 525 TADEF