İstanbul’da “Batı Azerbaycan Gerçekleri Uluslararası Düzeyde” Türkiye Forumu düzenlendi

“Batı Azerbaycan Gerçekleri Uluslararası Düzeyde” Türkiye Forumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının İstanbul Ofisi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Diasporla İş üzerine Devlet Komitesi Kurmay Başkanı Daşgın Recebli, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Parviz Mammadzade, Türk İnternet Medya Birliğinin başkanı Süleyman Basa gibi isimler de konuşmacı olarak yer aldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansının katkılarıyla, Kızılbaş Gençleri Eğitim Sosyal Birliği ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu organizatörlüğünde düzenlenen forumun açılış konuşmasını, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Agil Alesger yaptı.

Alesger, muzaffer ordularının kendilerine yeni bir Kızılelma hediye ettiğini ve Türkiye’nin de desteğiyle Şuşa’da, iki ay yıldızlı bayrağın beraber dalgalandığını söyledi.

Karabağ’da yaşananları hatırlatıp, herkes umutsuzken umutlarını yitirmediklerini belirten Alesger, “Bir gün biz Batı Azerbaycan dediğimiz Revan Hanlığı’nda da üç renkli bayrağımızın dalgalanacağına inanıyoruz. En azından sivil toplum örgütleri olarak biz bu düşüncedeyiz, bu inançtayız.” dedi.

Azerbaycan’ın İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade de bölgeye dair tarihi bilgiler paylaşarak, “Zengezur’un Ermenistan’a verilmesiyle Azerbaycan’ın Türkiye’yle ve tüm Türk dünyasıyla karasal bağlantısı maksatlı şekilde kesilmiş oldu ve böylece Sovyetler tarafından, Ermeniler tarafından Türk dünyasının coğrafi bakımdan parçalanmasına yönelik adım atıldı.” diye konuştu.

Forumda, Batı Azerbaycan’a dair görüntülerin yer aldığı kısa film gösterimi yapıldı.

Ardından araştırmacı Raşid Mustafazade’nin moderatorlüğünde, akademisyenler Mehdi Genceli, Venera Mustafayeva ve araştırmacı-yazar Dilgam Ahmet’in katılımıyla panel düzenlendi.

Panel sonrasında katılımcılara plaket takdim edildi. Forum, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Kaynak: haberler.com

1024 768 TADEF