İstanbul’da Azerbaycanlı bilim insanlarının buluşması gerçekleşdi

Türkiye ve Azerbaycan İstiklal Marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte, iki ülkenin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü uğrunda şehit olan şehitlerimiz saygıyla anıldı.

Etkinliği açık ilan eden Diaspora ile Çalışma Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov, toplantının önemine dikkat çekti ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Şuşa’da gerçekleşen Dünya Zafer Kongresi’nde yurtdışında yaşayan Azerbaycanlı bilim adamlarının güçlerini birleştirme tavsiyesini hatırlattı. Bu tavsiyeden sonra yurtdışında yaşayan Azerbaycanlı bilim adamlarının toplantılar yapması ve potansiyellerini Azerbaycan’ın yararına kullanmanın yolları tartışıldı.

Etkinliğe 14 ülkeden (Türkiye, ABD, Fransa, Kanada, Almanya, Avusturya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Gürcistan, Güney Kore, Estonya, İsveç, Mısır) 20 bilim insanı ve dört ülkeden (Çin, Japonya, Umman ve Suudi Arabistan) bilim adamı çevrimiçi formatta katıldı.

Ülkemizin Zafer Bayramı’na ithaf edilen videonun ardından etkinlikte konuşan Türkiye-Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkan Vekili Parviz Mammadzada bilim insanlarını selamlayarak toplantının büyük önemini vurguladı.

Konuşmacılar arasında Türkiye Bilimler Akademisi Kurul Üyesi, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Cevat Acar, Eğitimde Kalite Güvencesi Ajansı Başkanı Ulkar Sattarova, Kanada Waterloo Üniversitesi eski başkanı, makine mühendisliği profesörü Ferudin Hamdullahpour gibi isimler yer aldı.

1500 1000 TADEF