Iğdır’da Hocalı kurbanları anıldı

Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu (TADEF), Belediyemiz ve Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ile Iğdır Azerbaycan Evi’nin ortak organizasyonunda anma etkinliği düzenledi.

Iğdır Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Iğdır Valisi ve Belediye Başkanı Ercan Turan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz, yerel yönetim yapıları başkanları, Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, TADEF Başkan Vekili Parviz Mammadzade ve diğer davetliler ile kamu temsilcileri katıldı.

İlk olarak her iki kardeş ülkenin şehitleri bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı. Türkiye ve Azerbaycan milli marşları çalındı ​​ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu. Hocalı’da yaşanan dehşeti anlatan kısa film gösterildi.

Iğdır Azerbaycan Meclisi Başkanı Ziya Zakir Acar, konuşmasında, farklı yıllarda Azerbaycanlılara karşı yapılan soykırımın yanı sıra Doğu Anadolu’da Türklere yönelik soykırım eylemlerini ve Hocalı’da yaşanan dehşeti hatırlattı. Hocalı dahil Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılmasının derin yaralara merhem olduğunu kaydetti.

Ülkemizin Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Azerbaycan ve Türkiye halklarının tarihin her döneminde olduğu gibi birlik olmaya devam edeceğini ve İkinci Karabağ Savaşı’nda olduğu gibi düşmanlarımızı mağlup edeceğini kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Cantürk Alagöz, Hocalı’da yaşanan zulmün hiçbir zaman unutulmamasının önemini vurguladı.

Iğdır Valisi Ercan Turan, soykırımın dünya toplumuna yayılması konusunda sürekli dikkat gösterildiğine, Azerbaycan ve Türkiye halklarının bu yönde ortak hareket ettiğine değindi.

Parviz Memmedzade, Hocalı soykırımının 32. yıl dönümü dolayısıyla TADEF üyesi derneklerin yürüttüğü geniş çaplı çalışmalara değinerek, Hocalı’da yapılan kazı çalışmaları sırasında kurtarılmış Hocalı şehrinin merkezinde gömülü devasa insan kalıntılarının bulunduğunu söyledi. Büyük imar çalışmaları çerçevesinde Ermeni vahşetinin bir sonraki örneği olarak adlandırıldı.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Suna Altan’ın yaptığı otururumda Azerbaycan Cumhuriyeti Barolar Birliği Akademisi Rektörü, Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü , Hukuk Bilimleri Doktoru Prof. Dr. Amir Aliyev ve Iğdır Kafkaz Üniversitesi Profesörü Hajali Najafov yaptığı konuşmaların ardından soykırımın uluslararası hukuktaki yerini ve ağır sonuçlarını anlattı. Hocalı soykırımının akademik kurumların ve uluslararası kuruluşların gündeminde tutulmasının ve bu yönde işbirliğinin sürdürülmesinin öneminden bahsettiler.

Son olarak Iğdır Valisi Ercan Turan, şehit anne ve babaları ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nden yakınlarına hatıra hediyeleri takdim etti.

1600 1066 TADEF