Hocalı soykırımının yıl dönümünde İstanbul’da anma töreni düzenlendi

Hocalı soykırımının 32. yıl dönümünde İstanbul’da anma töreni düzenlendi.

Törende ilk olarak Azerbaycan ve Türkiye milli marşları çalındı, Hocalı kurbanlarının ruhları için Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu.

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nun (TADEF) ortaklaşa düzenlediği etkinliğe, TADEF Başkan Vekili Parviz Mammadzade, Azerbaycan Diaspora ile Çalışma Devlet Komitesi temsilcisi Kanan Mammadov, STK’lar, siyasi partiler ve kurumların devlet temsilcileri, Türkiye’de yaşayan azerbaycanlılar katıldı.

Sosyal bilimler yazarı Metin Yıldırım, İSTAD başkanı Sefer Karakoyunlu, TADEF başkan Vekilli Parviz Mammadzade, Uluslararası Hukuk Uzmanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Barolar Birliği Akademisi rektörü, Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü, Amir Aliyev ve diğerleri, tarihin sivil halka karşı yapılan en kanlı katliamından söz ederek, Ermenilerin yaptığı bu zulmün yüzyıllar sonra bile unutulmayacağını vurguladı.

Parviz Mammadzade, 22 Şubat’tan itibaren Azerbaycan Diaspora ile Çalışma Devlet Komitesi ve TADEF’in ortak organizasyonuyla Türkiye’nin farklı bölgelerinde Hocalı Soykırımı’nı anma etkinliklerinin düzenlendiğini söyledi.

Tören kapsamında Hocalı soykırımını anlatan fotoğraf sergisi açıldı.

840 630 TADEF