Hocalı Soykırımı’nın 32. yıldönümü İzmir’de anıldı

Hocalı soykırımının 32. yıl dönümü dolayısıyla İzmir Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde fotoğraf sergisi ve anma töreni düzenlendi.

Azərbaycan Diaspora Çalışma Komitesi, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) ve İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği anma etkinliğinde katılımcılara ilk olarak Hocalı soykırımının dehşetini anlatan fotoğraf sergisi sunuldu. katılımcılara Haydar Aliyev Vakfı’nın yayınladığı soykırımla ilgili kitapçık ve broşürler dağıtıldı.

Anma töreni, Azerbaycan ve Türkiye’nin toprak bütünlüğü uğruna ölenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Her iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Hocalı soykırımını konu alan belgesel film gösterimi yapıldı.

Etkinlikte konuşan İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eşref Tuna ve TADEF Başkan Yardımcısı Parviz Mammadzade, Hocalı soykırımı hakkında kısa bilgiler verdi.

Etkinlikte Azerbaycan Cumhuriyeti Barolar Birliği Akademisi Rektörü, Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü, Hukuk Bilimleri Doktoru Amir Aliyev, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Profesörleri Gülmira Kuruoğlu ve Ulviyya Aydın birer sunum yaptı.

Amir Aliyev, Ermenistan’ın işlediği soykırım ve diğer uluslararası suçlardan dolayı uluslararası hukuki sorumluluğunu gerekçe göstererek, bireysel cezai sorumluluğun gerekliliğine ve bunun uluslararası hukuk açısından önemine dikkat çekti.

Diğer konuşmacılar ise Hocalı’da işlenen suçlara ilişkin genel bilgiler vererek, faillerin bir an önce adalet önüne çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

Törene, Diaspora Çalışmalarından Sorumlu Devlet Komitesi temsilcisi Kanan Memmedov, İzmir’de faaliyet gösteren STK üyeleri, yerel halk, siyasi partilerin yanı sıra, aralarında Azerbaycanlı öğrencilerin de bulunduğu İzmir’deki Azerbaycan toplumu üyeleri katıldı.

Sonunda konuşmacılara organizatörler tarafından plaket takdim edildi.

1600 1200 TADEF