Hocalı Şehitleri Eskişehir’de anıldı

24 Şubat tarihinde TADEF üyesi Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Hocalı Soykırımı şehitleri 32. yılında yapılan programla anıldı.

Program sunucu Fidan Huseynli tarafından seslendirilen Hocalı Soykırımı şiiriyle başladı. Hayatını kaybedenler 1 dakikalık saygı duruşuyla anıldı ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti İstiklal marşı ve Azerbaycan Devlet himni seslendirildi. Hocalı soykırımı hakkında kısa bir video gösterimi yapıldı. Sonrasında başkan yardımcısı Sirac Yaguboğlu konuşma yaptı. Konuşmasında bu vahşeti unutmamamız gerektiğini, Hocalı işgalden kurtarılmış olsa dahi giden canların geri gelmediği ve her sene anılması gerektiğini söyledi. Daha sonra Prof. Dr. Gökhan Güneysu konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada soykırım suçundan, Hocalı soykırımının uluslararası hukuktaki öneminden bahsetti. Özellikle Hocalı için hukuki açıdan ve Birleşmiş Milletlerin soykırım tanımlamasının üst üste düştüğünü söyledi.
Anma programı Dernek Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydının yapmış olduğu kapanış konuşması ve konuşmacı Prof. Dr. Gökhan Güneysu’ya plaket takdimiyle sona erdi.

2560 1920 TADEF