Eskişehir Azerbaycan Derneğimiz Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı kapsamında etkinlik düzenledi

Modern Azerbaycan devletinin mimarı, seçkin devlet adamı, Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı kapsamında Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği desteğiyle Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi Haydar Aliyev Uygulama ve Araştırma merkezi tarafından etkinlik düzenlendi. Etkinlik, Haydar Aliyev’in hayatı ve çalışmaları hakkında hazırlanan belgesel ile başladı. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın ilgili Kararnamesine göre 2023 yılı Azerbaycan’da “Haydar Aliyev Yılı” ilan edilmiştir.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Kadın Kolları Başkanı, opera sanatçısı Fidan Hüseynova’nın seslendirdiği şarkılarla devam eden etkinlikte, Fidan Hanım özellikle H. Aliyev’in en sevdiği şarkılar olan “Küçələrə su səpmişəm” və “Alagöz “ü seslendirmiştir. Panele geçmeden önce Anadolu Üniversitesi Haydar Aliyev Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Burhan Sayılır merkezin faaliyetlerinden bahs etti ve yakın zamanda H. Alıyevin 100.yıl dönümü ile ilgili “anı kitabı” hazırladıklarını da belirtti. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın, etkinliğe katılanları selamladıktan sonra modern Azerbaycanın devlet ve diaspora yapısının kurucusu H. Aliyev’in eşsiz hizmetlerinden bahsetti. Son olarak Azerbaycan’ın Ankara’daki yetkili büyükelçisi Sayın Rashad Mammadov’un mektubunu başta Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal olmakla etkinliğe katılanlara arz etti.

Program Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Fuat Erdal’ın kkonuşmasıyla devam etti. H. Aliyev’in tarihin farklı evrelerindeki faaliyetlerine, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilere dikkat çekti.
H. Aliyevin 100. yıl dönümü ile ilgili yapılan program Prof.Dr. Burhan Sayılır, Prof. Dr. Gökhan Güneysu, Prof. Dr. Azer Hatemoğlu Hatemov’un ortak paneliyle devam etti. Panelde H. Aliyev’in çok yönlü faaliyetleri, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine yaptığı katkılar, vatan ve millet uğruna yaptığı fedakarlıklar, siyasi vizyonu ve Azerbaycan’ı bölünme ve yok olma tehlikesinden kurtarma çabaları ve eşi benzeri olmayan çalışmaları konuşuldu. Azerbaycan milletini refah, kalkınma ve güvenlik yoluna götüren hizmetlerden bahs edildi. Büyük ilgiyle karşılanan etkinlikte H. Aliyev’in siyasi mirası izleyicilere aktarıldı.

1600 1066 TADEF