Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov, TADEF ev sahipliğinde Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı toplumuyla bir araya geldi

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) ev sahipliğinde Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı toplumuyla bir araya geldi.

İlk olarak Azerbaycan ve Türkiye’nin milli marşları çalındı, başta iki kardeş ülkenin büyük liderleri Haydar Aliyev ve Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler 1 dakikalık saygı duruşuyla anıldı.

Açılış konuşmasını yapan (TADEF) Başkan Vekili Parviz Mammadzada, federasyonumuzun faaliyetlerine ilişkin bir konuşma yaptı.

Etkinliğe katılanları karşılayan Komite Başkanı Fuad Muradov, yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik ederek, bu yıl 7 Şubat’ta Azerbaycan’da yapılan olağanüstü cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye dahil yurt dışında yaşayan Azerbaycanlıların aktif katılımını hatırlatarak, teşekkür etti.

“Şuşa Azerbaycan Evi”nin 7 Nisan’da Kayseri’de açılacağını söyleyen Başkan, şu anda dünyanın 15 ülkesinde 28 Azerbaycan Evi’nin faaliyet gösterdiğini, bu tür yeni evlerin oluşturulması için çok sayıda başvurunun bulunduğundan ve işgalden kurtarılan topraklarımızda yürütülen inşaat ve imar çalışmalarından bahsetti.

Komite başkanı, liderliğini yaptığı kurumun faaliyetlerine ilişkin raporu katılımcıların dikkatine sundu.

Daha sonra Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı bilim insanları ve sanat temsilcileri, diaspora faaliyetlerinin güçlendirilmesi yönünde önerilerini dile getirerek, Türkiye’de Yaşayan Azerbaycan Bilim İnsanları Derneği’nin (ABID) kurulması yönünde görüşlerini dile getirdi.

Sonunda Milli lider Haydar Aliyev’i tanıyan ünlü doktor Türk kardiyolog, profesör Ertan Demirtaşa, gazeteci Sevil Nuriyeva ve TADEF Başkan Vekili Parviz Mammadzada’ye, “Haydar Aliyev’in 100. Yıldönümü (1923-2023)” Madalyası verildi. Çukurova Üniversitesi’nden sanatçı İlham Envaroğlu’na “Tərəqqi” madalyası takdim edildi. Profesörler Elşan Veli ve Sayad Kocahan’ın yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda Azerbaycan derneğinin başkanlarına “Diaspora alanındaki aktif faaliyetlerinden dolayı” Teşekkür Belgesi verildi.

Ardından İstanbul’da Türkiye’de faaliyet gösteren bir grup Azerbaycanlı doktorla görüşme toplantısı oldu.

Toplantıda, yurt dışında yaşayan hemşehrilerimizin birliği ve çeşitli meslek dallarının örgütlenmesi yönünde Devlet Komitesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi. Almanya’da görev yapan Azerbaycanlı doktorların iki forumunun düzenlendiği kaydedildi.

Doktorlar, toplantıya zaman ayırıp sorunlarıyla ilgilenen Komite Başkanı’na teşekkür etti. Türkiye’de halihazırda görev yapan Azerbaycanlı doktorların örgütlenmesi yönünde aktif çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Gün sonunda tüm katılımcılarla iftar yemeği verildi.

2560 1440 TADEF