17-18 Ekim tarihinde görüşmeler gerçekleştirdik

Bilindiği üzere TBMM seçimleri sonrası kadro yenilendi. Bakanlıklarda ve partilerin yönetim kademelerinde değişiklikler oldu. Bu nedenle yeni yöneticilerle tanışmak ve sorunları iletmek amacıyla, TADEF yönetim kurulu başkanı Sayın Adalet TURAN başkanlığında 17-18 EKİM 2023 tarihlerinde bir dizi görüşme gerçekleştirildik.

Verilen randevu saatlerine uyularak yapılan görüşmelerin seyri aşağıdaki gibidir.

17.10.2023 tarihinde;

 1. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi RAŞAD MAMMADOV;
  Ziyaretimizden duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Azerbaycan’ın izlediği dış politikanın, Türkiye’de milletimize anlatılması ve benimsenmesine katkı sağlanması konusunda fikir alışverişi yapılmıştır. Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlıların sorunları üzerinde ortak çalışma yapılması konusunda fikir birliğine varılmıştır.
 2. İYİ PARTİ grup başkan vekili Sayın KORAY AYDIN;
  Kendisine TADEF hakkında bilgilendirme yapılmış, faaliyetlerimize destekleri talep edilmiştir. Sayın Aydın, Azerbaycan’a duydukları sevgi ve bağlılıktan söz ederek, parti olarak her hal ve şartta Azerbaycan’ın yanında olduklarını, TADEF’in faaliyetleriyle ilgili üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etmişlerdir.
 1. CHP grup başkan vekili Sayın GÖKHAN GÜNAYDIN;
  TADEF hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Sayın Günaydın 2.Karabağ zaferi sürecinde partilerine mensup bir emekli büyükelçinin açıklamalarının yanlışlığına dikkat çekmiş, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir. Azerbaycan’ın haklı bir dava peşinde olduğunu, bu nedenle millet olarak parti ayırmaksızın yanlarında olmamız gerektiğine vurgu yapmıştır.
 2. AK PARTİ gurup başkan vekili Sayın ABDULLAH GÜLER;
  TADEF hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Kendisi Azerbaycan’ı yakından takip ettiğini,şahsen ve parti olarak Azerbaycan’ın yanında olduklarını ifade etmiştir. Azerbaycan’a yaptığı ziyarette,ülkedeki gelişmeyi görmekten büyük mutluluk duyduğunu söylemiştir.
 3. İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN ALİ YERLİKAYA; TADEF hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Azerbaycan vatandaşlarının sorunları iletilmiştir. Konuyla ilgili genel müdüre telefonla talimat vererek işlemlerin hızlandırılması, 1 ay içerisinde sorunların çözülmesi talimatını vermiştir. Ayrıca Azerbaycan’lı, Türkiyeli diye bir ayrım olamayacağını, hepimizin yüce Türk milletinin bir ferdi olduğumuzu ifade etmiştir. Türkiye’de ikamet vb. sorun yaşayan Azerbaycanlı olması halinde bizzat kendisine iletilmesini söylemiştir.
 1. AK PARTİ KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ SAYIN PROF.DR. MEHMET ŞAHİN;
  Federasyonumuzun çalışmaları hakkında yeterli bilgi sahibi olan sayın Şahin Azerbaycan’a olan sevgisini anlatmış ve desteğini ifade etmiştir.

18.10.2023

 1. GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ SAYIN ATİLLA TOROS;
  Azerbaycan vatandaşlarının yaşadıkları tüm sorunlar bütün boyutlarıyla anlatılmıştır. Sayın bakanın talimat verdiğini, tamamının en kısa sürede çözüleceğini söylemiştir. Başkan yardımcımız Parviz bey ile işbirliği halinde çalışma kararına varılmıştır. Göç idaresi işlemleri, randevu almalarda yaşanan sorunlar, deport edilme sorunu, kayıtsız ailelerin çocuklarının eğitim konularının tamamı müzakere edilerek, çözüme kavuşturulması için yol haritası belirlenmiştir.
 2. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MANSUR YAVAŞ;
  TADEF hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ankara’da derneklerimizin ve federasyonumuzu yapacağı etkinliklere desteği talep edilmiştir. Ayrıca Ankara’da uygun görülen bir mekana (Park, cadde, bulvar, kültür merkezi, Meydan)KARABAĞ ŞEHİTLERİNİN adının verilmesi konusundaki yazılı teklifimiz kendisine verilmiştir. Sayın Yavaş bu teklifimizi Belediye meclisinin KASIM ayı toplantısında gündeme getirerek gereğini yapacağını ifade etmiş, desteklerini beyan etmiştir.
 3. TBMM BAŞKANI SAYIN NUMAN KURTULMUŞ;
  İstanbul’da yapılan görüşmede TADEF’in tanıtımı yapılmıştır. Sayın başkana, Azerbaycan vatandaşlarının yaşadıkları sorunlar iletilerek desteği talep edilmiştir. Son derece verimli geçen toplantıda her konuda desteğinin yanımızda olduğunu ifade etmişlerdir.

Yapılan görüşmelerin önemli bir kısmında yanımızda olarak bize manevi güç katan değerli büyüğümüz AK PARTİ İstanbul milletvekili Sayın ŞAMİL AYRIM’a şükranlarımızı sunuyoruz.

2048 1475 TADEF