Anasayfa Kurumsal Federasyon Azerbaycan Komisyonlar Galeri Derneklerimiz Linkler İletişim
Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi kalabalık protokolle açılışı yapıldı
23 Kasım da İzmit’te Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi'nin açılış töreni gerçekleştirildi.

 Açılış töreninde Azerbaycan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Toplumsal ve Politik Konular Daire Başkanı Ali Hasanov, Diasporla İş Üzere Devlet Komitesi Bakanı Nazim İbrahimov, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Başbakanının danışmanı Saadettin Kılıç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Kocaeli Valiliği ve Belediye çalışanları ile birlikte çok sayıda vatandaşlarımız katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Diasporla İş Üzere Devlet Komitesi arasında imzalanan protokole göre İzmit kentinde iki katlı binanın Azerbaycan Kültür Merkezi için ayrılması kararı iki kardeş halkın kültürel ve sosyal ilişkilerinin ne kadar yüksek seviyede olduğunu teyit etmektedir. Dündar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Merkezin binası esaslı şekilde tamir edilmiş, Devlet Komitesi'nin desteği ile gerekli donanım ve eksponatlarla donatılmıştır. Merkezde Azerbaycanın Ulu Önderi Haydar Aliyev adına kütüphane da faaliyet gösterecektir. TADEF Başkanı Merkezde dünyada ilk kez olan "Azerbaycanlıların soykırımı" müzesi de oluşturulduğunu ve burada bu soykırım müzesinin faaliyete başlamıştır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Azerbaycan temsilci heyetini selamlayarak, iki kardeş ülkenin karşılıklı ilişkilerinin derin güvene dayandığını, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için potansiyelin büyük olduğunu bildirmiştir. İ. Karaosmanoğlu TADEF-in etkinliğine Kocaeli Belediyesi tarafından her zaman destek verildiğini, Azerbaycan Kültür Evi'nin bu desteğin bir ifadesi olduğunu söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Azerbaycan Kültür Evi'nin iki ülke arasında kültürel, ekonomik ilişkilerin derinleşmesine hizmet edeceğine inandığını söylemiştir.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanını temsilen açılışa katılan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Toplumsal ve Politik Konular Daire Başkanı Ali Hasanov  Türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Kocaelide Azerbaycan Kültür Evi'nin açılmasını yüksek değerlendirerek, Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak gerçekleştirdiği çokuluslu projelerin tüm bölgenin hayatında önemli ekonomik ve siyasi değişikliklere neden olduğunu vurgulamıştır. Her iki ülkenin hızla geliştiğini, dünyada otoritesinin gittikçe arttığını vurgulayan Hasanov Ulu Önder Haydar Aliyev'in "Biz bir millet iki devletiz" sözlerinin Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin mahiyetini tam ifade ettiğini söylemiştir. Hasanov, Azerbaycan Kültür Evi'nin açılmasına verilen desteğe göre Kocaeli Büyükşehir belediyesi ve emeği geçenlere teşekkürlerini bildirmiştir.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise konuşmasında Azerbaycan'la Türkiye'nin tüm alanlarda başarıyla işbirliği yaptığını vurgulamıştır. O, bu işbirliğinin hızla geliştiğini, iki ülkeyi birbirine bağlayan bağların daha da güçlendiğini kaydetti.

Türkiye'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Azerbaycan temsilci heyetini selamlayarak, Kültür Evinin açılışı nedeniyle herkesi tebrik ettiğini söyledi. O, her iki ülkenin ulusal çıkarlarının örtüştüğünü, karşılıklı ilişkilerin stratejik ortaklık niteliği taşıdığını hatırlatarak bu faktörün ilişkilerin daha da güçlendirilmesine geniş imkanlar açtığını söyleyerek, Hocalı'da yaşanan soykırıma göz yuman dünyanın yüz yıl önceki olayları kasıtlı şekilde değerlendirmek çabalarının anlaşılmaz olduğunu bildirmiştir. O, Türkiye ile Azerbaycan'ın birlikte daha da güçlü ve kuvvetli olacağına, tüm sorunların çözüme ulaşacağına inandığını söylemiştir.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra Diasporla İş Üzere Devlet Komitesi Bakanı Nazim İbrahimov Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a Devlet Komitesi teşekkür plaketlerini sunmuştur.

Daha sonra Azerbaycan Kültür Evi'nin açılışı yapılarak Kültür Evi'nin binası ile tanış olunmuş, kütüphane ve Soykırım müzesini vatandaşlarımızla birlikte gezdiler. 

 

Haber: Anar Asadov

 
Eklenme Tarihi : 24.11.2012
Okunma Sayısı: 1897


Diğer Haberler
-geçmiş olsun
-DUYURU
-AK Parti İlçe Başkanının ziyareti
-DAVET
- AZERBAYCAN’IN BAYRAK GÜNÜ KUTLU OLSUN
-20 Yanvar
-DUYURU
-DİASPORADAN SORUMLU DEVLET BAKANLIĞINA
-dünya barış günü
-26 Şubat Gündemi
-açılış
-TBMM Ziyareti
-Bayramınız Kutlu Olsun
- Valeh Hacıyev ile röpörtaj
-Sakarya Üniversitesi’nde Ermeni Sorunu tartışıldı
-Tüm Haberler>>
Bağlı Derneklerimiz
 	     	      MANİSA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEK BAŞKANLIĞINA
KÖRFEZ AZERBAYCAN KÜLTÜR SPOR KLÜBÜ DERNEĞİ
ADANA AZERBAYCAN İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ
ANTALYA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Kars Azerbaycan Evi Derneği
Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Edirne Azerbaycan Evi Derneği
Çanakkale Azerbaycan Evi Derneği
Balıkesir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Derince Azerbaycan Evi Derneği
İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneği
Anasayfaİletişim Site Haritası Atak Mail