Anasayfa Kurumsal Federasyon Azerbaycan Komisyonlar Galeri Derneklerimiz Linkler ?leti?im
Sakarya Üniversitesi’nde Ermeni Sorunu tartışıldı
Sakarya Üniversitesi’nde “100. Yılında Ermeni Meselesi” isimli bir panel düzenlendi.

  Sakarya Üniversitesi Azerbaycan Öğrenci Topluluğu ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen 100. Yılında Ermeni Meselesi isimli panel SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panelde Ermeni Meselesi konusu çeşitli yönleriyle masaya yatırıldı.

 Oturum Başkanlığını Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun yaptığı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Coşkun, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanı Bilal Dündar ve Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkanı Akif Nağı konuşmacı olarak katıldığı panel, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı Türkiye Masası Müdürü Kenan Mammadov, HaberAzerbaycan.com İmtiyaz Sahibi ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Basın Sözcüsü Anar Asadov, Karabağ Azatlık Teşkilatı Türkiye Başkanı Cafer Dal, Ressam İlhan İşbaşı,  Üniversite öğrencileri ve çok sayıda yabancı uyruklu öğrenciler katıldı. 

 Türkiye’nin sorunların çözümü konusunda sürekli olarak olumlu adımlar attığını belirten Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Ermenilerin ise masaya oturmaktan kaçındığını söyledi. 

 Ermeni Soykırım iddialarının tamamen yalandan ibaret bir durum olarak değerlendiren Prof. Dr. Sofuoğlu, Türkiye’de yaşayan vatandaşların bu durumu onaylamasını ise büyük bir talihsizlik olarak nitelendirdi. Mesele ile ilgili olarak ‘Türkiye tarihi ile yüzleşsin’ ifadelerinin çokça kullanıldığını belirten Prof. Dr. Sofuoğlu, “Size, birisi Türkiye tarihi ile yüzleşsin derse, ona şu soruyu sorun ‘Bizim muhatabımız kim? Biz kiminle yüzleşeceğiz?’ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, gelin tarih komisyonu kuralım diye çağrıda bulunuyor. Bu yüzleşmek değil midir? Bizler bu konuda varız. Ama kiminle yüzleşeceğiz, Ermeni tarihçiler nerede? Kiminle bu konuları konuşacağız? Ermeniler, uluslararası hiçbir tarih komisyonuna katılmıyorlar. Uluslararası baskıyla tarih komisyonu kurulması kararı alındı ancak Ermenistan Anayasa Mahkemesi, bu tarih komisyonu 1915 olaylarını inceleyemez diye karar aldı. Yine de Türk tarafı suçlanıyor. Var mı böyle bir adalet?” şeklinde konuştu. Ermenilerin 1915 yılında, Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nda olmasını fırsat bilerek, birçok vatandaşımızı katlettiğini ifade eden Prof. Dr. Sofuoğlu, “1915’te gerçekleşen Hadise 1. Dünya Savaşı şartlarında ülkenin doğu ve Güneydoğusunda Ermeni Terör Örgütleri, Jandarma ve polis teşkilatlarının azlığını bilerek bizim doğu ve güneydoğu vatandaşlarımızı katlettiler. Çünkü jandarma ve polis teşkilatlarımız, cephede savaşıyorlardı. Bu olay Ermenilerin ilk suçları değildi. Daha öncesinde Sason İsyanı, Bitlis İsyanı, Osmanlı Bankası Baskını, Sultan Abdülhamid’in arabasına bomba yerleştirilmesi gibi birçok terörize eylemlerde bulundular” diye konuştu.

 

Osmanlı’nın cephedeyken, Ermenilerin Osmanlı’yı arkadan vurduğunu ifade eden Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, “Osmanlı askerleri cephelerde savaşırken, Ermeniler Osmanlı askerlerinin eşlerine, çocuklarına zulüm etmeye başladılar. Osmanlı, savaş sırasında böyle bir durumla karşı karşıya kaldığı için, Ermenileri geçici olarak bir başka Osmanlı toprağı olan Halep’e yerleştirme kararı aldılar. Ağrı, Kars, Erzurumda 110 bin insanımızı katleden Ermenilerdir. 1964 yılından itibaren ASALA Terör Örgütü eli ile 44 Türk diplomatını çeşitli ülkelerde katlettiler” şeklinde konuştu. 

Başkan Dündar, bu gün soykırım yapıldı diyen ülkeler neden 23 yıl önce Azerbaycan’da Hocalı’da yapılan soykırımı görmemezlikten geliyor? Önce Hocalıyı konuşsunlar. Her türlü belge, bilgi, dökümanlar ortada. Dünyayı kandıran Ermeniler kendi yalanlarıyla boğuluyorlar, dedi. 

 Yabancı devletlere göre örgütlenme konusunda geride olduğumuzu dile getiren Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkanı Akif Nağı, “Yabancı devletler, bu tür konularda çok aktif çalışıyorlar. Lobi faaliyetleri gibi konularda çok etkinler. Sosyal ağları çok aktif kullanıyor” şeklinde konuştu. 

 Akif Nağı, Türkiye’nin Ermenilere yaklaşmaya çalışsa da, Ermenilerin masaya oturmaktan kaçındığını söyledi.  

Meseleyi bir Ermeni sorunu olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirten Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai Coşkun, “Bu konuya Ermeni Sorunu dememeliyiz. Bu bir Türk sorunudur. Bu Türkler ile ilgili bir durumdur. Türklerin bu topraklarda var olup olmayacağı ile ilgilidir” dedi. 

Konuya ilişkin tarihi perspektifin korunmasını gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, “Biz dünyada bir topraktan kalkıp başka toprağa göç ederek bin yıldan fazla süredir orada şanlı, başı dik, gururu ve bağımsızlığı ile yaşayan büyük bir milletiz. Bundan birilerinin rahatsız olması kadar daha doğal ne olabilir” şeklinde konuştu. 

Panel, soru-cevap kısmının ardından konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle son buldu.

 

 
Eklenme Tarihi : 21.04.2015
Okunma Sayısı: 2655


Diğer Haberler
-AK Parti İlçe Başkanının ziyareti
-DAVET
- AZERBAYCAN’IN BAYRAK GÜNÜ KUTLU OLSUN
-20 Yanvar
-DUYURU
-DİASPORADAN SORUMLU DEVLET BAKANLIĞINA
-dünya barış günü
-26 Şubat Gündemi
-açılış
-TBMM Ziyareti
-Bayramınız Kutlu Olsun
- Valeh Hacıyev ile röpörtaj
-Ermeni konusu Kocaeli'de tartışıldı
-Azerbaycan Derneği'nden Starbucks'a sert tepki
-Azerbaycanlı’lardan Vali Ünlüsoy’a duygulu Veda
-Tüm Haberler>>
Ba?l? Derneklerimiz
KÖRFEZ AZERBAYCAN KÜLTÜR SPOR KLÜBÜ DERNEĞİ
ADANA AZERBAYCAN İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ
ANTALYA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Kars Azerbaycan Evi Derneği
Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Edirne Azerbaycan Evi Derneği
Çanakkale Azerbaycan Evi Derneği
Balıkesir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Derince Azerbaycan Evi Derneği
İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneği
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği
Anasayfa?leti?im Site Haritas? Atak Mail
hublot classic fusion blue toro bravo watches hermes replica bags michele womens watch audemars piguet royal oak offshore review louis vuitton replica rolex first copy watches online shopping rolex smurf review fake chanel bags connected modular 45 heuer 02t mechanical module luxury kit rolex diamond bezel replica louis vuitton handbags