Anasayfa Kurumsal Federasyon Azerbaycan Komisyonlar Galeri Derneklerimiz Linkler İletişim
Ermeni konusu Kocaeli'de tartışıldı
Ermeni meselesi, Kocaeli Üniversitesi'nde tertiplenen panelde ele alındı. Büyük ilgi gören panelde 100 yıl önce yaşanan olaylarda her iki tarafın da kayıplar verdiği ve soykırımın teyit edilemediği kaydedildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu tarafından, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde düzenlenen panelde Ermeni meselesi konuşuldu. Düzenlenen panelde, 1915 yılında Osmanlı Devleti döneminde Ermeni halkı ile yaşanan olayların 100. yılı olması nedeniyle Ermeni meselesi masaya yatırıldı. KOÜ Tarih Bölümü Başkanı Esma Torun Çelik’in moderatörlüğünü üstlendiği panelin konuşmacıları arasında Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi ve Karabağ Azatlık Teşkilatı Genel Başkanı Doç. Dr. Akif Nağı yer aldı.

 

KATILIM YOĞUNDU

Ermeni olaylarının 100. yılında gerçekleştirilen panelde, tartışmaları yıllardan bu yana süregelen konu hakkında akademik bilgi düzeyi yüksek bir ortamda bir kez daha konuşuldu. Meseleye yeni bir boyut kazandırma amacı taşıyan paneli; Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, KOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü’nün öğretim üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 İKİ TARAF DA KAYIPLAR VERDİ

Panelde ilk olarak konuşan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Türkiye Azerbaycan Ermeni Federasyonu’nun bugününü, uluslararası ilişkiler boyutunda tartıştı. Ermeni meselesiyle ilgili Dündar, “Ermeni meselesi iki taraflı değerlendirilmelidir. Bir takım olaylar olmuştur, ancak iki taraftan da kayıplar verilmiştir. Bir savaş olursa iki taraf da bundan zarar görür. Bunu tek tarafın zararı olarak görmek ve burada katliam iddialarını ortaya atmak mantık çerçevesinde değildir. Bunun şimdiki zamana kadar tek koldan ele alınması ise Ermenistan’ın aldığı ekonomik desteklerin ve batı devletlerin kendisine uyguladığı siyasal baskıların bir sonucudur” dedi. 

“RUSYA, ERMENİLERDEN İSTİFADE ETTİ”

Panelde konuşan Sakarya Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi ise, 1. Dünya Savaşı üzerine yazılan kitaplarda savaşın Osmanlı cephesine pek yer verilmediğini söyledi. Selvi, “En önemli vilayet Bitlis’ti. Buradaki Ermenilere bakarak da bir Ermenistan Devleti kurmak imkansızdı. İşte 1. Dünya Savaşı başladığında Rusya’nın elindeki en avantajlı nokta bu Ermenilerden istifade edebilmekti” dedi.

 

“SOYKIRIM TEYİT EDİLEMİYOR”

 Batı devletlerinin yılda 300-400 milyon civarında Ermeni diasporasına maddi yardımda bulunduğunu dile getiren Selvi, “Ekonomik olarak güçlük çeken Ermenistan, bu sayede ayakta kalıyor. Eğer batının gösterdiği politikaları uygulamazsa, Ermenistan ekonomik ve siyasal yükselimde olumsuz etkilerle karşılaşacaktır” diye konuştu. Ermeni soykırımından hikaye olarak bahseden Selvi, “Bu hikaye, 1990 yılına kadar tüm dünya tarafından gerçekmiş gibi okundu. Biz de okuduk, inandık ve üzüldük, ama Princeton Üniversitesi Tarih Kürsüsü’nde Atatürk-Osmanlı Profesörü alanında çalışmalar yapan Heat Lowry Ward’ın kitaplarında o tarihe kadar yazılıp söylenmiş her şeyi kanıtlarıyla, diğer açılardan gözler önüne seriyor ve bu hikayenin teyit edilemediğini bizlere gösteriyordu” dedi.


“KONUYU BİZ DE BİLMELİYİZ”

Yaklaşık iki saat süren panelde; Ermeni meselesinin çıkış noktasının Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ermeniler, batılı ülkelerin sözde Ermeni soykırımındaki rolü ve Ermeni diasporasının oluşturduğu tez konuları ele alındı. Moderatör olan KOÜ Tarih Bölümü Başkanı Esma Torun Çelik, “En az Ermeniler kadar bu konuyu bilmek gibi bir misyonumuz var. Sadece bilmek değil, bulunduğumuz her ortamda da bunları anlatmak gerektiği kanısındayım. Aksi takdirde onların yaptığı propagandalar herhalde bundan sonraki süreçte de devam edecek. Sorunu iyi bilmezsek başkasına anlatmamız pek etkili olmaz diye düşünüyorum” sözleri ile paneli sonlandırdı.

 

 
Eklenme Tarihi : 20.04.2015
Okunma Sayısı: 1992


Diğer Haberler
-geçmiş olsun
-DUYURU
-AK Parti İlçe Başkanının ziyareti
-DAVET
- AZERBAYCAN’IN BAYRAK GÜNÜ KUTLU OLSUN
-20 Yanvar
-DUYURU
-DİASPORADAN SORUMLU DEVLET BAKANLIĞINA
-dünya barış günü
-26 Şubat Gündemi
-açılış
-TBMM Ziyareti
-Bayramınız Kutlu Olsun
- Valeh Hacıyev ile röpörtaj
-Sakarya Üniversitesi’nde Ermeni Sorunu tartışıldı
-Tüm Haberler>>
Bağlı Derneklerimiz
KÖRFEZ AZERBAYCAN KÜLTÜR SPOR KLÜBÜ DERNEĞİ
ADANA AZERBAYCAN İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ
ANTALYA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Kars Azerbaycan Evi Derneği
Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Edirne Azerbaycan Evi Derneği
Çanakkale Azerbaycan Evi Derneği
Balıkesir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Derince Azerbaycan Evi Derneği
İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneği
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği
Anasayfaİletişim Site Haritası Atak Mail