Anasayfa Kurumsal Federasyon Azerbaycan Komisyonlar Galeri Derneklerimiz Linkler ?leti?im
Kars Azerbaycan Derneği açıldı

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ağır ama emin adımlarla Türkiye’de kurulan Dernekleri Federasyona katarak gücünü arttırmaktadır.

Nitekim 18 Ağustos Cumartesi günü Kars da yeni kurulan Kars Azerbaycan Evi Derneğinin merasimle açılışını yaptı. Azerbaycan Folklor Ekibinin nefis gösterisiyle başlayan açılışta kokteyl ikram edildi. Açılışta Federasyonumuzdan ben, Volkan Aydemir ve Tamer Karadağ katıldık. Azerbaycan Başkonsolosluğu yetkilileri, Sivil Toplum Örgütleri, Kars Belediye Başkan Yardımcısı ve halk katıldı. Sıcak havada ama samimi ortamda açılış yapıldı.
Açılışta yapılan konuşmalar Azerbaycan basınında yayınlandı. Gazetede çıkan haberi aynen sizlere naklediyorum.

KARS AZERBAYCAN EVİ AÇILDI
Kars’ta, Türkiye – Azerbaycan Diasporası çalışmalarına katkıda bulunmak ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Azerbaycan Evi açıldı.
Filiz Civan başkanlığında kurulan Azerbaycan Evi’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
Faik Bey Caddesi üzerindeki İnönü Karakolu karşısında bulunun Kadın Dayanışma Merkezinin içerisinde ki tarihi binada kurulan derneğin açılışına, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Güler, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonları Genel Başkanı Bilal Dündar, Kars Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Filiz Civan, Derneklerden Sorumlu Genel Başkan yardımcıları Tamer Karadağ ve Volkan Aydemir, Azerbaycan Kars Başkonsolos yardımcıları Fariz Caferov ve Ramin Yusufov ile Karslılar katıldı.
Derneğin açılışının ardından Azerbaycan Halk Danslarının folklor gösterileri eşliğinde Azerbaycan Evi Derneği tarafından açılış kokteyli düzenlendi.
Derneğin açılış kurdelesini, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Güler ve Azerbaycan Kars Başkonsolos yardımcısı Fariz Caferov ile birlikte kesen Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonları Genel Başkanı Bilal Dündar, bir açılış konuşması yaptı.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE – AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ
Doğum yeri olarak kabul ettikleri, hatıralarının canlandığı ve gurur duydukları Kars’ta bu derneğin kurulmasından dolayı mutluluklarını dile getiren Genel Başkan Dündar, Kars’ta bir millet iki devlet olan Azerbaycan – Türkiye dostluk ve kardeşliğine katkı sunmak üzere derneğin kurulmasında çaba sarf eden Filiz Civan ve arkadaşlarına teşekkür etti.
BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ AZERBAYCAN, HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN
YANINDA OLMUŞTUR
Azerbaycan ile Türkiye’nin tarihin her döneminde birlikte olduklarına dikkat çeken Dündar, geçmişten günümüze Türkiye – Azerbaycan ilişkilerini anlattı.
1918’li yıllarda Ruslar ve Ermenilerin Azeri Türklerine soykırım uyguladıklarında Azerbaycan’ın yanında sadece Türkiye’ni olduğunu belirten Dündar: “1918’li yıllarda Ermeniler ile Ruslar birlik ve beraberlik içerisinde Azerbaycan üzerinde bir katliama girişiyorlar. Binlerce insanı hunharca ve insanlık dışı bir şekilde ülkeyi yakıp yıkmışlardır. O şartlarda Azerbaycan’ın imdadına tek bir devlet yetişiyor. O devlette o zaman ve şartlarda orduları dağıtılmış savaş halinde olan, topraklarının bir bölümü işgal altında olan Türkiye olmuştur. Nuri Paşa komutasında ki Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’ı katliamdan kurtarıyor. Azerbaycan’da bulunan şehitlikte sade 35 Yozgatlı kardeşimizin mezarı vardır. Bunun yanında Edirne, Çanakkale, Mardin ve Karslı şehitlerinde mezarları da bulunmaktadır.” Dedi.
AZERİ KIZLAR, PARMAKLARINDAKİ YÜZÜKLERİ SATARAK ATATÜRK’E GÖNDERDİ
Kurtuluş Savaşı sırasında, Azerilerin ve özellikle Azeri kızların parmaklarında ki yüzük ve alyanslarını satarak Türkiye’ye yardım kampanyası düzenlediklerini de belirten Dündar: “Çanakkale’de yaklaşık olarak 1400 Azeri, gönüllü olarak buraya gelmiş ve Türkiye için şehit olmuşlardır. Kurtuluş Savaşı’nda da bir tek mermi ve çarığa ihtiyaç olduğu zamanda, Batı ile savaş halinde olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, son bir umut olarak Rusya’dan yardım istiyor. Ankara’da yeni açılan Meclisten dört diplomatı Rusya’ya gönderiyor ve 10 Milyon Ruble borç istiyor. Bu parayı almak için giden diplomatlar ise eli boş geri dönüyor. Bunun üzerine Atatürk, o zaman Azerbaycan’ın başında bulunan Meriman Merinamov’a bir mektup yazarak yardım talep ediyor. Merimanov’un girişimiyle Atatürk, Rusya’dan 10 Milyon yerine 1 Milyon Ruble borç para alabiliyor. Ama Kardeş Azerbaycan, hazinesinde bulunan 750 kilo altının 500 kilosunu Rusya’ya vererek Türkiye’nin silah almasını sağlıyor. Azerbaycan bununla da yetinmeyerek genç kızlar parmaklarındaki alyans ve yüzükleri ile küpelerini ortaya koyarak Atatürk’e yardım kampanyası başlatıyorlar. Azerbaycan ayrıca Türkiye’ye 4,5 yıl petrol ürünlerini bedava veriyor.” Diye konuştu.

KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ

Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk’ün duygulanarak yardımlarından dolayı Azerbaycan’a teşekkür mektubu yazması karşılığında ise Azerbaycan’dan ‘Teşekkür etmenize gerek yok. Kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş kardeşi kendisinden üstün tutar’ şeklinde cevap verildiğini de dile getiren Dündar daha sonra şu ifadeleri kullandı.
“Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk, çok duygulanarak Azerbaycan’a bir mektup yazarak teşekkür ediyor ve en kısa zamanda borçlarını ödeyeceklerini söylüyor. Atatürk’ün bu cevabına Azerbaycan’dan gelen cevap ise ‘Teşekkür etmenize gerek yok. Kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş kardeşi kendisinden üstün tutar’ denir. İşte Türkiye ile Azerbaycan’ın dostluğu ilelebettir, daimidir. Ama bunu bilerek veya bilmeyerek iki ülke arasında problem çıkarmak veya bardağın boş tarafına bakmaya alışkın olan insanlara rağmen bu dostluk bitmez. Azerbaycan Rusya’dan kopup bağımsızlığına kavuştuğu zaman Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. O şartlardaki Bakü – Tiflis – Ceyhan Boru Hattı, daha sonra Bakü –Tiflis – Erzurum – Kars Demir Yolu Hattı ve Bakü – Tiflis – Kars İpek Demir Yolu Hattı iki ülke ve Kars için çok önemlidir. Azerbaycan son yıllarda Dünyada istikrar ve ekonomik olarak atılım halindedir. “
ALİYEV’E VERİLEN DEĞER İKİ ÜLKE ARASINDA Kİ DOSTLUĞU ORTAYA KOYMAKTADIR
Daha sonra söz alan Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı Fariz Caferov da Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanoğlu’nun Kars dışında olması nedeniyle açılışa katılamadığını belirterek açılışa katılanlara selamlarını illetti.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonları Genel Başkanı Bilal Dündar’ın konuşmasında dile getirdiği geçmişten günümüze Türkiye – Azerbaycan ilişkilerini çok güzel bir şekilde ifade ettiğini belirten Başkonsolos Yardımcısı Fariz Caferov: “İki ülke arasındaki bu ilişkileri tekrar hatırlamaktan dolayı çok duygulandım. Türkiye’nin birçok ilinde parklara, bahçelere, kültür merkezlerine, Merhum Azerbaycan Milli Lideri Haydar Aliyev’in adı verilmektedir. Ayrıca Aliyev adına çeşitli etkinlikler de yapılıyor. Tüm bunlar iki ülke arasında ki dostluk ve kardeşliğin bir göstergesidir. Bu derneğin de Kars’ta kurulması iki ülke için son derece önemlidir diyerek konuşmasını tamamladı. 

 

 
Eklenme Tarihi : 30.08.2013
Okunma Sayısı: 2809
 
Yazarın Diğer Köşe Yazıları
- KAZIM KARABEKİR
- KIBRIS BARIŞ HAREKATI 44 YAŞINDA
- MUTLU BAYRAMLAR
- ANKARA’DA EKONOMİ İŞLERİ BAŞKANLIĞI FORMU
- BAKÜ’DE İZMİT PARKI AÇILIYOR
- HAYATA DÖNÜŞ DERNEĞİ
- AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN
- UTANMIYORMUSUNUZ TÜRKİYE CENNET
- Bakü seyahatim
- ELİ KANLI BEBEK KATİLİ ERMENİLER
- İzmit’imizin Kurtuluşu Fatma Seher Hanım (Kara Fatma)
- ZENGİN BAZI FUTBOLCULARA ŞÖHRETLERİ BOL GELİYOR
- HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ
- REFERANDUM
- Azerbaycan işgali ve soykırım
- NEVRUZ TÜRK’ÜN MİLLİ BAYRAMIDIR KUTLU OLSUN
- GÜNEY KORE GEÇMİŞİNİ UNUTMUYOR
- AZERBAYCAN’DA SOYKIRIMIN SESSİZ TANIKLARI
- TÜRK VATANDAŞI OLMANIN YENİ ŞARTLARI
- AZERBAYCAN’IN MİLLİ LİDERİ HAYDAR ALİYEV
- BİR MİLLET İKİ DEVLETİN KURULTAYI
- Azerbaycan topraklarının işgali ve soykırım
- AMERİKADA BAŞKANLIK SEÇİMİ
- İŞADAMLARI KURULTAYI ERTELENDİ
- SONGÜL DÜNDAR’IN YENİ KİTABI “DAMLADAN DER
- BAKÜ TOPLANTIMIZ
- UNUTULMAYAN LİDER HAYDAR ALİYEV
- Öğretmenler Günü Anlamını Yitiriyor
- KİRLİ SAVAŞIN BİZE MALİYETİ
- SOSYAL ELÇİLERİ KUTLUYORUM
- ÖLÜMSÜZ ATATÜRK
- TÜRKİYE İÇİN TARİHİ KARAR
- TÜRKİYE İÇİN TARİHİ KARAR
- İZMİT BELEDİYESİNİN BAKÜ ZİYARETİ
- TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ ÇİRKİN OYUNLARI NEFRETLE KINIYORUZ
- BAKAN HAYDAR KONCA İLE TELEFON GÖRÜŞMEMİZDİR
- AVRUPA BİRLİĞİ BAKANINDAN AÇIKLAMA
- İyi bir liderin özellikleri
- İzmit’in Kurtuluşu Fatma Seher Hanım (Kara Fatma)
- KUTSAL AYIMIZ RAMAZAN
- Azerbaycan topraklarının işgali ve soykırımilal
- ERMENİSTAN İLK BAŞBAKANI KAÇAZNUNİ’NİN İTİRAFLARI
- Azerbaycan’dan gelen yazılar
- Unutulmayacak tarihi seçim!
- TÜRK’ÜN MİLLİ BAYRAMI NEVRUZ
- Çanakkale Geçilmez ruhu!
- Bizim kadınlarımız
- Mecliste önemli görüşmeler
- VAHŞETİN 22. YILI
- Toplumsal moral
- Yerli ERMENİ lobisi!
- Azerbaycan ziyareti
- İyi bir liderin özellikleri!
- Azerbaycan’ın hem matem hem de gurur günü
- Türkiye nereye gidiyor?
- Yılın bürokratı Adnan Zamburkan
- Hemreylik günü!
- Doğu Perinçek’in hukuk zaferi
- MİLLİ LİDER HAYDAR ALİYEV
- Azerbaycan cumhurbaşkanı ile online görüşme…
- Dünya Azerbaycanlılarının Onlayn Formu
- Türkiye -Azerbaycan stratejik ortaklığı.
- Ölümsüz lider ATATÜRK
- Kadın vekiller meclise damgasını vurdu
- Cumhuriyetimizin Dünü ve Bugünü
- Bayramınız kutlu olsun
- Azerbaycan seçim sonuçlarının analizi
- Azerbaycanda Seçim Heyecanı.
- Üzüntü Veren Kayıplar.
- Azerbaycan heyetinin ilimizi ziyareti…
- Ya çıkarsa, ya tutarsa!
- Kardeş Azerbaycan’da seçim
- Özgüvenin Faydaları.
- 30 Ağustos anlamlı ve önemli bir zaferdir.
- Asla unutamayacağımız kara gün
- BAYRAM
- Fırsatı ganimet saymak!
- RAMAZANDA SAHİLLER
- İyi bir liderin özellikleri
- Srebrenitsa katliamı
- Bulgaristan ziyareti
- Bakü'deki Türk Konseyi'ne Üye Ülkelerin 1. Forumu
- Bakü’de önemli toplantı
- Kars’tan merhaba!
- Gezi Parkının yayılan dalgaları
- Yavuz Sultan Selim köprüsü
- Doruktakiler Azerbaycan Basınında
- Ankara’da dört devletin Diaspora Şura Toplantısı
- Doğumu ve ölümü unutulmayan lider HAYDAR ALİYEV
- İzmit Ramada Plaza Otel
- Yüzsüzlerin soykırım yalanı
- Azerbaycan Türk İşadamları Birliği
- Ermeni asıllı avukatın açılımı “ Ne Mutlu Türküm Diyene”
- Azerbaycan’da 31 Mart Soykırımı.
- Nevruz milli bayramımızdır
- 20. yüzyılda yaşanmış en büyük vahşet
- Azerbaycan Dernekleri Federasyonunun meclise ziyareti
- Azerbaycan’dan Kocaeli’ye yatırım talebi
- Avrupa Azerbaycanlılar Kurultayı.
- AZERBAYCAN’DAN GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI.
- 26 Şubat Taksim yürüyüşü.
- Yarın Taksim’de büyük yürüyüş var
- 26 Şubat İstanbul’da tarihi yürüyüş günü
- Teşekkürler Kocaeli medyası
- Azerbaycan ile ilgili sorular ve cevaplar
- Azerbaycan’ın hem matem hem de gurur günü…
- Bravo Bulgaristan’a
- Doruktakiler
- Yeni yıl yeni umut
- Fransa’yı arkadan vuran 38 parlamenter
- Meclis Başkanı Cemil Çiçek toplantıya damgasını vurdu
- Ankara’da büyük anma töreni
- Sabancı Kültür Merkezi’ndeki panele herkes davetlidir
- Diaspora Bakanı Nazim İbrahimov
- Türk soylu öğrencilere kayıt harcı üç misli fazla
- Federasyonumuza yeni güç geliyor
- Amerikalı Ermeni avukatların şovu
- Geçmişten geleceğe
- Dürüst ve çalışkan Müsteşar Neriman Kurbanov
- İstanbul Sarıyerde Haydar Aliyev Parkı
- Bakü ve Ziyaret
- Komşular Buluşuyor Projesi
- Nevruz Türk’ün milli bayramıdır
- Azerbaycan’da 31 Mart katliamı
- Kartepe’de Haydar Aliyev Çocuk Parkı bugün açılıyor
- Hangi Kadınların Günü!
 
Arama
Köşe Yazarları
AZERBAYCAN'IN İLK PLATFORM ŞİRKETİ KURULDU
ELVİN ABBASOV
KAZIM KARABEKİR
Bilal Dündar
BİLAL DÜNDAR YENİDEN TADEF BAŞKANI…
Songül Dündar
Azerbaycan’ın bağımsızlığının 25. Yıl Kutl...
veysel kavrayan
Ba?l? Derneklerimiz
KÖRFEZ AZERBAYCAN KÜLTÜR SPOR KLÜBÜ DERNEĞİ
ADANA AZERBAYCAN İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ
ANTALYA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Kars Azerbaycan Evi Derneği
Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Edirne Azerbaycan Evi Derneği
Çanakkale Azerbaycan Evi Derneği
Balıkesir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Derince Azerbaycan Evi Derneği
İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneği
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği
Anasayfa?leti?im Site Haritas? Atak Mail
hublot classic fusion blue toro bravo watches hermes replica bags michele womens watch audemars piguet royal oak offshore review louis vuitton replica rolex first copy watches online shopping rolex smurf review fake chanel bags connected modular 45 heuer 02t mechanical module luxury kit rolex diamond bezel replica louis vuitton handbags