Anasayfa Kurumsal Federasyon Azerbaycan Komisyonlar Galeri Derneklerimiz Linkler İletişim
Eskişehirde Hocalıya Adalet Yürüyüşü Yapıldı.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu üyesi Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından "Hocalıya Adalet" yürüyüşü yapıldı.

 23 Şubat Pazar Günü Eskişehir Hamamyolu caddesi Yediler parkından başlayarak Adalar mevkiinde son bulan yürüyüş daha sonra basın açıklaması ile devam etti.

Eskişehir Ülkü Ocakları, Eskişehir Alperek Ocakları, Hak ve Eşitlik Partisi Eskişehir il Teşkilatı, Eskent Derneği, Eskişehir Türk Ocağı, Eskişehir Güney Azerbaycan Kültür Derneği, Eskişehirli Türkçüler Platformunun destek verdiği yürüyüş
Hamamyolu Caddesi üzerinde saat 14:00’te başladı.

500’e yakın kişinin katıldığı yürüyüşte "Hocalıya Adalet - Karabağ'a özgürlük", "Eskişehir uyuma - Hocalıya sahip çık", "Karabağ Türk'tür - Türk kalacak", "Karabağ'da kan var - Kan ağlıyor analar", "Karabağ bizimdir - Bizim olacak", "Ne Mutlu Türküm diyene" sloganları atılarak, Adalar mevkiinde bulunan Migros önüne kadar devam etti.

Yürüyüşün sonunda katılımcılar Hocalı Soykırımının 22. yıldönümünü anısına özel olarak tasarlanmış giysilerle "Hocalı Soykırımını Unutmadık" yazısını oluşturdu.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavit Aydın’ın yaptığı basın açıklamasında, Hocalı Soykırımı Karabağın işgali zamanı, 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermeniler tarafından toplu şekilde, hunharca  ve işkencelerle katledilmesi olayıdır, söyledi.

Başkan Aydın sözlerine, Hocalıda yaşanan bir Soykırımdır. 366 Rus Motorize Alayının yardımlarıyla Ermeni birlikleri tarafından gerçekleştirilmiştir, diye devam etti.

Aydın, İnsan Hakları İzleme Örgütünün Hocalı Soykırımını Dağlık Karabağın işgalinden sonra gerçekleşen en kapsamlı sivil bir katliam olduğununu da söylediğini de dile getirerek, 1800’lü yılların başlarından itibaren Azerbaycan Türklerinin Topraklarına göz dikenler ve Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgeleri kendi isteklerince paylaşanlar, bugün Azerbaycan Cumhuriyetinin ayrılmaz parçası olan ve Ermenilerce işgal edilmiş topraklarda haysiyetsizce yapılanlara, Doğu Türkistan’da yaşanan işkencelere, Kerkük’te yaşanan katliamlara, Güney Azerbaycan’da yaşanan baskı ve zulme göz yummaktalar, şeklinde konuştu.

Dernek Başkanı, artık kendi haklarını haykıramayan insanlar için, bu asil adalet sağlama davasında önderlik etmeniz hususunda, bu insanlık onuru temel prensiplerini yerine getirmeniz ve bu ahlaki davayı desteklemeniz için size başvuruyor, insanlık adına açık bir şekilde ve gerektiği gibi Hocalı Katliamını insanlığa karşı bir Soykırım olarak tanınmasını sözlerine ekleyerek, Hocalı faillerini adalete teslim edilmesi çağrısında da bulundu. 

 
Eklenme Tarihi : 24.02.2014
Okunma Sayısı: 1602


Diğer Haberler
-geçmiş olsun
-DUYURU
-AK Parti İlçe Başkanının ziyareti
-DAVET
- AZERBAYCAN’IN BAYRAK GÜNÜ KUTLU OLSUN
-20 Yanvar
-DUYURU
-DİASPORADAN SORUMLU DEVLET BAKANLIĞINA
-dünya barış günü
-26 Şubat Gündemi
-açılış
-TBMM Ziyareti
-Bayramınız Kutlu Olsun
- Valeh Hacıyev ile röpörtaj
-Sakarya Üniversitesi’nde Ermeni Sorunu tartışıldı
-Tüm Haberler>>
Bağlı Derneklerimiz
KÖRFEZ AZERBAYCAN KÜLTÜR SPOR KLÜBÜ DERNEĞİ
ADANA AZERBAYCAN İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ
ANTALYA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
İstanbul-Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Kars Azerbaycan Evi Derneği
Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Edirne Azerbaycan Evi Derneği
Çanakkale Azerbaycan Evi Derneği
Balıkesir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği
Derince Azerbaycan Evi Derneği
İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve Dayanışma Derneği
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği
Anasayfaİletişim Site Haritası Atak Mail